středa 6. února 2008

PAUL AVRICH - RADIKÁLNÍ HISTORIK


(Jedná se o volný překlad nekrologu z pera anarchisti
ckého kolektivu Kate Sharpley Library. Byl psán nejen jako vzdání holdu významnému autorovi, ale proto, aby napomohl umístění Avrichova příspěvku k poznání historie anarchismu do kontextu. Avrich dovolil, aby nezapadly hlasy, aktivity a životy těch, kdo usilovali o anarchismus, bez toho, aby se k dnešnímu čtenáři dostaly obalené moralistickými soudy či s liberálně-arogantně-blahosklonnou nálepkou donkichotství, píší autoři nekrologu.)

Smrt Paula Avriche vzala anarchismu jeho nejzna- menitějšího historika. O jednoho ze svých nejznamenitějších stoupenců však přišla i historická věda jako taková, protože Paul Avrich byl zároveň velkým historikem obecně. Pokud jeho práce vzkřísily ty, kdo sdílejí „onu krásnou ideu“, bylo to proto, že svůj velký talent používal k tomu, aby s předmětem svého zkoumání zacházel s respektem, a tak se vyhnul oné úlisné povýšenosti a blahosklonnosti, která charakterizuje většinu děl, které na akademické úrovni tvoří „anarchistickou historii“. Avrichovo dílo odráželo jeho um jako lingvisty, absolutní důležitost, kterou přikládal primárním zdrojům, vytrvalost, s níž je hledal, schopnost podstupovat dlouhá (a někdy neúspěšná) období výzkumu a autorský styl psaní, který mu dovoloval opatřit jeho zjištění čtivým a poutavým obalem.

Ústřední tomu všemu přitom bylo konzistentní a přísné lpění na přesnosti. Šel dále, díval se hlouběji a reflektoval trefněji a věcněji než ostatní. Umožnil, aby „anarchistický hlas“, ztracený v historii, mluvil sám za sebe, s minimálními autorskými soudy či intervencemi – a většinu toho, co víme o anarchismu v Americe, je díky práci tohoto jednoho muže.

Jeho dílo o Rusku zaplnilo první polovinu jeho publikační dráhy. Jeho první kniha „Ruští anarchisté“ (1967) naznačovala, co z jeho dílny očekávat dál: stručná práce, čtivá, a přesto plná informací odrážejících Avrichovo nakládání s primárními zdroji, to vše přineslo do anglicky mluvícího světa zapomenutou historii. Reflektovala, stejně jako většina všech jeho prací, primární napětí v anarchismu mezi těmi, kdo hledají, aby své anarchistické ideje podpořili, organizační strukturu, a těmi, kdo jsou ke všem organizačním aparátům daleko obezřetnější. Ke vztahu anarchismu a násilí přistupoval s úzkostlivou poctivostí a přesností, což byl přístup, který vedl skrze všechna jeho díla, a reflektoval nuance a komplexnost otázky anarchismu v Rusku.Jasně zdůraznil konstruktivní kvality anarchismu v roce 1917 a následujícím období, když rozvinul svou dřívější disertační práci o „Ruské revoluci a továrních výborech“. Jeho dílo "Kronstadt 1921" (1970) ničí bolševický mýtus o tom, že Kronstadt byl kontrarevolučním centrem, jeho revoluční náboj se před dlouhou dobou vytratil. Naopak, zjišťuje Avrich, ve skutečnosti byl posledním marným pokusem postavit se proti centralizujícím, kontrarevolučním excesům bolševismu. Jeho, znovu pečlivě zdokumentovaná, práce, přinesla širšímu publiku to, co bylo dlouho známo jen v anarchistických kruzích.

Jeho "Ruskými rebely 1600-1800" (1972) jeho zájem o revoluční dědictví v Rusku pokračoval. Jeho strhující dílo „Anarchisté v Ruské revoluci“ (1973) pak završuje to, co bychom mohli nazvat první fází jeho práce. Soubor původních dokumentů promíchaný s vhodnými redakčními komentáři dovoloval čtenářům vidět s číst, často zcela poprvé, slova ruských anarchistů samotných. Vidíme tak dosah a rozsah ruského anarchismu, od rozechvělých slov anarcho-futuristů po petropavlovskou rezoluci ke Kronstadtu.

Zbytek života věnoval výzkumu komplexnosti, bohatství a diverzity historie anarchistického hnutí s Americe. Našel rovněž svou metodu: Bude zkoumat životy těch, kdo byli součástí anarchistického hnutí, protože „z většiny existujících výpovědí… se dám dostává jen malého pochopení anarchistů jako lidských bytostí, a ještě méně vysvětlení toho, co je pohánělo k tomu, aby se angažovali tak nepopulárním a zdánlivě marným směrem. Ve výslekdu tak anarchismus vypadá jako hnutí o sobě, nereálné a donkichotské, odloučené od americké historie a nerelevantní americkému životu“. Jeho dílo o Voltarine De Cleyre je brilantním úvodem do života a aktivity této ženy úzkostné a rtuťovité duše. Kniha, která byla napsána před téměř třiceti lety, zůstává nepřekonaným příběhem jejího života a oceněním mnohotvaré povahy jejích myšlenek. Skrze to, co utvářelo její život, se začíná objevovat rovněž historie anarchismu.

Poté byly před Avrichem jeho další dvě knihy: „Moderní škola“ (1980) je věnována anarchistické knihovnici Agnes Inglis a popisuje moment v americké historii, kdy se setkala kultura a militantnost. Téměř každý řádek této knihy odráží původní výzkum, který autor podstoupil; příběh je jasný a přesný, spojuje zdánlivě protikladná témata a pomáhá je čtenáři dešifrovat. Pokud nás o tom nepřesvědčila práce o De Cleyre, nyní je jasné, že americký anarchismus byl tvořen něčím mnohem širším a bohatším než jen postavami, jako byl Benjamin Tucker, Emma Goldman a Alexander Berkman. „Moderní škola“ znovu vrhá světlo na životy mnoha těch, kteří se pokusili pomoci k životu anarchii a které historie zapomněla. Dá se číst po několikáté a vždy přinese čtenáři něco nového… a takové je i další dílo Avriche, „Haymarketská tragédie“ (1984). Avrich používá původní zdroje a vytváří nezapomenutelný obraz anarchistické praxe a kultury. Heroismus a tragédie událostí je zachycena čtivým způsobem – a jednotliví aktéři nám jsou představováni jak se svými vadami, tak silnými stránkami.

Po "Anarchistických portrétech“ (1988), souboru esejů o celé řadě témat, od židovského anarchismu ve Spojených státech přes život Alexandra Berkmana po Kropotkinův etický anarchismus, přichází dílo o Sacco a Vanzettim (1991). V něm znovu nahlíží na historii levice v Americe skrze biografický styl – a oživuje jednotlivé aktéry a jejich myšlenky. Násilí, které toto období doprovázelo, je zachyceno poctivě a bez jakéhokoli pokusu o vynášení soudů či moralizování. Sacco a Vanzetti, stejně jako další členové jejich afinitní skupiny, jsou čtenáři představováni v celé své komplexnosti, kterou nikdo před Avrichem nebyl schopen reflektovat. Vedlejším produktem knihy je poté historie antiorganizačního insurekcionistického proudu italského anarchismu třídního boje oné doby.

A konečně "Hlasy anarchistů: Orální historie anarchismu v Americe“ (1996). Zaznamenává mnoho z Avrichových rozhovorů s anarchistickými aktivisty ze začátku dvacátého století. Základní četba. Samozřejmě, paměť klame a Avrichovy laskavé poznámky pod čarou opravují chyby, ale toto dílo nás upomíná na to, že anarchismus není prostě jen to, co se píše v anarchistickém tisku a knihách.

Anarchismus jsou rovněž ti, kteří tvoří hnutí svou činností. Ti, co sedí a poslouchají proslovy Emmy Goldman. Ti, co navštěvují Moderní školu. Ti, kteří pomáhají prodávat tisk, financují soudruhy na útěku, žijí v koloniích, stanou se nenávistní a záštiplní – nebo se nikdy nevzdají. Dávají slovům a heslům život. Jak osvěžující je tato svědectví konečně slyšet a jak nám prohloubí naše pochopení anarchismu!

Zkompletovat práci započatou Paulem Avrichem je náročný úkol (doufejme, že světlo světa spatří jeho dlouho zpracovávané dílo o životě Alexandra Berkmana) a skončit bychom měli několika poznámkami o jeho odkazu. Zaprvé, implicitně zjistil, že jsme pořád ve stadiu objevování. Je toho stále mnoho, co se máme z historie anarchismu učit. Měli bychom se toho však chopit, aniž bychom na osoby, které ji tvořily, nahlíželi s blahosklonnou povýšeností. Nesoudil a nepokoušel se vysvětlovat aktivity, které se odehrávaly před sto lety, na základě přítomnosti. Objevování příběhů a jejich sdělování považoval Avrich za nejdůležitější věc.

Jako člověk byl Avrich velmi otevřený a nápomocný všem, kdo se na něj obraceli s otázkami. Z jeho vědomostí měli prospěch všichni jeho studenti, aktivisté a kolegové. Musel vědět, že požívá výjimečné prestiže („Co o tom říká Avrich?“), nebyla v něm však ani stopa arogance, jen touha sdílet znalosti a pomáhat. Šetřil kritikou a dával přednost mlčení před káráním.

Takový je odkaz autora, který, když svá zkoumání historie začal, byl svým učitelem sám kárán za to, že se chce zabývat těmi, kdo jsou „ztraceni a zapadli“.

KSL Collective
(volný překlad jas)


HISTORIE MODERNÍCH ŠKOL

Modern Schools (Moderní školy), nebo tzv. Ferrer Schools (Ferrerovi školy) byly americké školy, které vznikaly začátkem 20. století, na základě myšlenek pedagoga a anar- chisty Francesca Ferrera a byly modelovány podle jeho Escuela Moderna (Moderní škola). Tyto školy byly v U.S.A. důležitou součástí anarchistického a socialistického hnutí, hnutí pracujících a hnutí za bezplatné vzdělání. Jejich cílem bylo poskytnout pracující třídě vzdělání z osvobozující, třídně uvědomělé perspektivy. V moderních školách probíhalo přes den vyučování dětí a večer se konaly přednášky pro dospělé.

První a nejvýznamnější Moderní škola byla založena v New Yorku v roce 1911, krátce po Ferrerově popravě ve Španělsku (byl zastřelen popravčí četou za stanného práva). Obyčejně se jí říkalo Ferrer Center (Ferrerovo centrum) a byla nastartována skupinou významných anarchistů (např. Leonard Abbott, Alexander Berkman, Voltairine de Cleyre, Emma Goldman,...)

Škola nejdříve fungovala na St. Mark's Place v Lower East Side, ale pak se dvakrát stěhovala do jiných lokalit na Manhattanu. Začínala jen s devíti studenty a jedním z nich byl syn Margarety Sangerové - aktivistky za právo na antikoncepci. Filozof Will Durant se stal od roku 1912 učitelem a hlavou školy. Realističtí malíři Robert Henri a George Bellows byli také mezi učiteli. Přednášeli zde spisovatelé a aktivisté (např. Jack London, Upton Sinclair). Studoval tu např. také modernista Man Ray.

V červenci roku 1914 skupina osob, která byla údajně nesprávně spojována s Moderní školou a jejím vzdělávacím programem pro dospělé, zosnovala výbuch bomby v sídle magnáta Johna D. Rockefellera. Předčasný výbuch bomby rozjel sérii razií a vyšetřování v newyorkských dělnických a anarchistických organizacích, a proto organizátoři školy usoudili, že město je nejistým prostředím pro jejich školu. Bylo zakoupeno 68 akrů (275 000 m2) v městysu Township (stát New Jersey).

The Modern School magazine odstartoval jako noviny pro rodiče a studenty ještě v New Yorku a byl tištěn na ručním lisu, používaném ve škole na výuku tiskařství. Po přesunu do Sheltonu, byly noviny rozšířeny o poezii, prózu, umění a články o libertinském vzdělávání. Emblém na obálce a mnoho vnitřní grafiky bylo vytvořeno ilustrátorem Rockwellem Kentem. Mnoho umělců a spisovatelů chválilo magazín jako "nejkrásněji vytištěný časopis, jaký existuje".

(zdroj: Wikipedia)

Mezi lety 1910 a 1960 založili anarchisté napříč Spojenými státy více než 20 škol, kde děti mohly studovat v atmosféře svobody a vzájemné důvěry. To bylo v kontrastu z etiketou a disciplínou tradiční školní třídy. Tyto "Moderní školy" se usilovaly skoncovat se všemi formami autority a předznamenat novou společnost založenou na dobrovolné spolupráci svobodných jedinců. Jejich záměrem, v době války, sociálního neklidu a represí vlády, nebylo jen vytvořit nový typ školy, ale také nový svět.

(zdroj: http://akpress.org)


Více o tématu Moderních škol najdete v knize Paula Avriche "Hnutí moderních škol: Anarchismus a vzdělání ve Spojených státech". V angličtině ji v roce 2004 vydal AK Press.


překlad: JRM

ABSOLVENTI ANARCHISTICKÉ ŠKOLY PROPAGUJÍ JEJÍ ODKAZ


(Z deníku "The Star-Ledger" (New Jersey)
- autor: Suleman Din)

Martha Goldsmith Scara je možná poslední z anarchistů /-tek v Piscataway. Před více než 80 lety cestovali její rodiče po Shelton Road, aby se dostali do "Modern School And Ferrer Colony" (Moderní škola Ferrerova kolonie) - vesnické komunity, inspirované učením španělského anarchisty Francisca Ferrery y Guardia.

Paní Scara je posledním studentem /-tkou, stále žijící v původní kolonii, která si získala slávu i zlou pověst, jakožto směs levicové myšlenky a radikálního pojetí vzdělávání Modern School: umožnit dětem, aby sami řídily svou výuku. Ačkoliv je historie Modern School (Moderní škola) dobře zdokumentovaná, její bývalí studenti nyní přemítají nad jejím odkazem. Z původních domů kolonie zůstávají slabší dvě třetiny, a také srazy absolventů řídnou. 82 let stará Scara je jedna z posledních 50 žijících studentů. S ubíhajícím časem se absolventi školy snaží uchovávat stopy komunity, kterou milovali a někteří pracují na tom, aby předali svou "anti-státní" (anti-statist) teorii nové generaci anarchistů /-tek.

"Lidi si tu neuvědomují, že dříve tu nebyl každý republikán, nebo demokrat," říká Scara. "Bývalí studenti věří, že nejunikátnějšímu, stále stojícímu domu v kolonii bude udělen status historické památky. Jedná se o bílý dřevěný dům Sama Goldmana, umělce narozeného v Rusku," říká absolvent Moderní školy John Thoreau Scott. Přes opotřebovaný vzhled a chybějící fondy, přitahuje Goldmanův dům ve School Street pozornost pro svou nezvyklou architekturu. Omítka je bohatě vyzdobena reliéfy dělníků, ozubených kol, továrenského stroje, atd. Dojem odlehčují motivy zvířat a rostlin.


Scott (75) říká, že je těžké uchovat historii kolonie tváří v tvář pokroku. Městský okrsek zmařil jejich pokusy vytvořit hřiště v místě, kde kdysi Moderní škola stála, schválením rozparcelování pozemku. Na místě byl ihned zbudován "mini-McMansion" (levný, rychle postavený a často nevkusný dům). Už jen kamenná pamětní deska připomíná, kde škola stála. Některé pozemky jsou na prodej a v sousedství probíhají demontáže. Ulice Karla Marxe byla přejmenována na Alringtonskou ulici a Shelton Road se stala ucpanou tepnou dopravy s komplexy nákupních středisek. "Všichni jsme si uvědomovali, že se to jednou stane," říká Scott. "Je to trošku smutné."

Někteří studenti školy si vybrali jiné způsoby, jak zachovat vzpomínku na život, jaký kdysi v kolonii byl. David A. Heinlein píše o škole, kde jeho rodiče pracovali, básně. Ačkoliv Heinlein (60) navštěvoval Moderní školu jen 1 rok před jejím zánikem v roce 1953, jeho vzpomínky jsou stále silné. Reproduktory na krabici od mýdla, divoce rostoucí ovocné stromy, hospodářská zvířata, ženy smějící se ve tmě, vše bylo velmi, velmi srdečné," říká Heinlein. "Kde tohle ještě najdete?" "

Byla tu atmosféra vycházející z anarchistické myšlenky rovnosti - tedy, že rozhodnutí nepřicházejí shora," říká Scott. "To je svoboda, skutečná svoboda. Ne to, co Američani nazývají svobodou - to je ve skutečnosti licence pro velký byznys, aby mohl ovládat a rozhodovat vše," říká Scott. Scott patří mezi ty absolventy Moderní školy, kteří jsou zapojeni v hnutí za pokračování jejího vzdělávacího odkazu a pracuje pro alternativní školy v New Jersey a New Yorku. Jednou z takových škol je "The Factory School" (Tovární škola). Jedná se o samofinancující se kolektiv, který poskytuje studenty řízené, tvořivé vzdělávání pro neprivilegované studenty z Queensu. Stejně jako studenti v Moderní škole, i tu se studenti učí publikovat své práce. "Těch studentů se zřekl tradiční školský systém a anarchistická metoda jim dává novou hodnotu," řekl Joel Kuszai, jeden ze spoluzakladatelů školy.

Mezi absolventy Moderní školy jsou však rozdílné názory na šíření jejich metod. "Je krásné chtít změnit svět, ale byla to velmi omezující komunita. Někteří lidé stále cítí hořkost, že se jim nedostalo formálního vzdělání," říká Leonard Rico (78), který opustil školu ve 13 letech a připojil se k státnímu vzdělávacímu systému. Rico byl mezi těmi absolventy, kteří šli studovat na univerzitu. Získal titul doktora ekonomie a vyučoval na pennsylvánské univerzitě Wharton School. Avšak přiznává, že se po celou dobu svých studií cítil být pozadu. Rovněž si klade otázku nad revolučním idealismem svých spolužáků. "Bylo velmi málo těch, kteří po té, co opustili školu, napadali systém," říká Rico. "Většina z nás se pokusila v systému uspět," dodává.

David M. Freedman (86), podnikatel, který založil New Brunswick Scientific - malou továrnu poměrně velkého významu, jednou večer projížděl kolem kolonie a podivil se kolik toho zmizelo. Ale pamatuje si ta dávno minulá léta, jak chodí po těch stejných cestách, aby opatřil drůbež pro svou matku, nebo špinavou stezku k potoku, kde se cákal s kamarády. Usmíval se, když mluvil o kamarádství, které drží absolventy Modern School ve spojení i po těch mnoha letech. "Byla to živá komunita, plná života, kultury a vlídnosti. Byla to úplná, úplná svoboda," říká.


překlad: JRM